Adam Miodoński


Adam Stefan Miodoński, urodzony 21 grudnia 1861 roku w Żywcu, a zmarły 16 maja 1913 roku w Krakowie, był uznawanym polskim filologiem klasycznym, a także nauczycielem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Miodoński pełnił także funkcję profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz był członkiem Akademii Umiejętności.

Urodziny w Żywcu w rodzinie rzemieślniczej, której ojciec prowadził zakład szewski, ukształtowały jego wczesne lata. Po ukończeniu nauczania początkowego, jako jedenastolatek przeprowadził się do Krakowa, gdzie przez osiem lat uczęszczał do gimnazjum św. Jacka. Po zakończeniu nauki rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kształcił się pod okiem znakomitych filologów klasycznych, takich jak Maksymilian Iskrzycki, Alfred Roch Brandowski oraz Kazimierz Morawski. Dalszą edukację kontynuował w Monachium, gdzie poznawał tajniki filologii pod okiem wybitnych specjalistów jak prof. Eduard Wölfflin czy Ludwig Traube.

Dzięki swojej pracy naukowej, Miodoński w 1888 roku uzyskał doktorat w Erlangen na podstawie rozprawy pt. De enuntiatiis subiecto carentibus apud Herodotum. Po krótkim czasie pracy w bibliotekach włoskich, takich jak opactwo na Monte Cassino, w 1891 roku zdobył habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zaczynał pracę w CK Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego, z której musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych.

Zachęcony przez Józefa Kallenbacha, Miodoński podjął pracę w Fryburgu, gdzie jego łacińska elokwencja przyciągała uwagę studentów i wykładowców. Spektakularne umiejętności w posługiwaniu się łaciną wzbudzały zachwyt nawet wśród teologów Dominikanów. W 1892 roku, po śmierci Maksymiliana Iskrzyckiego, otrzymał propozycję kierowania katedrą filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak początkowo odrzucił ofertę, jednakże ostatecznie objął ją na stałe.

Chociaż jego życie zawodowe było pełne wyzwań zdrowotnych, Miodoński zdołał pozostawić znaczący ślad. Zmarł w Krakowie, a jego pogrzeb odbył się 19 maja 1913 roku na cmentarzu Rakowickim, gdzie został pochowany. Jego wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, a prowadził je w sal i Collegium Novi, co potwierdza wiele pozytywnych relacji o dużej frekwencji studentów.

Mimo iż Miodoński nie stworzył monumentalnego dzieła, dzięki któremu zdobyłby sławę, jego prace z zakresu gramatyki i językoznawstwa cieszą się uznaniem w wielu obcojęzycznych opracowaniach. W testamencie pozostawił swój bogaty księgozbiór (ponad 900 pozycji) Kółku Filologicznemu Uniwersytetu Jagiellońskiego, co świadczy o jego pasji i zaangażowaniu w omawiane dziedziny. Jego działalność i dziedzictwo jest dziś bardziej doceniane poza Granicami Polski, niż w ojczystym kraju.

Wybrane prace naukowe

Adam Miodoński to autor wielu znaczących prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju badań filologicznych i historycznych. W jego dorobku znajdują się zarówno artykuły, jak i rozprawy, które podkreślają jego wkład w wiedzę o literaturze i języku łacińskim. Jego prace koncentrują się na różnych aspektach, a poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • Archiv für lateinische Lexicographie I 1884: „Bestia, besta, belua” (i inne noty oraz artykuły do tej serii),
  • De usu vocabuli bestia apud scriptores Latinos inde a temporibus Plauti usque ad exitum s. II p.Ch. (Rozpr. Wydz. Filol. A.U. XI, 1886),
  • De enuntiatiis subiecto carentibus apud Herodotum (Rozpr. Wydz. Filol. A.U. XII, 1887),
  • Anonymus adversus aleatores und die Briefe an Cyprian, Lucian, Celerinus und an den Karthaginienischen Klerus – wydanie krytyczne opatrzone komentarzem i przekładem niemieckim, Erlangen 1888,
  • C. Asinii Pollionis de bello Africo Commentarius; rec. E. Wölfflin et A. Miodński, Leipzig 1889 (wydanie krytyczne),
  • Czas powstania historii Florusa (Rozpr. Wydz. Filol. A.U. XVI, 1892),
  • P. Annaeus Florus (Przegląd Powszechny 1897),
  • De ortu et obitu Patrum (Analecta Graeco-Latina, Kraków, 1893),
  • Vita et mores Gregorii Sanocei Archiepiscopi Leopoliensis, Kraków, 1900.

Te prace nie tylko odzwierciedlają zawodową doskonałość Miodońskiego, ale także jego pasję do badań nad literaturą klasyczną oraz historią. Ich różnorodność tematyczna ukazuje szeroki zasięg jego zainteresowań oraz zaangażowanie w rozwój nauki. Warto zaznaczyć, że każda z tych publikacji wnosi istotny wkład w badania nad literaturą łacińską oraz historią myśli starożytnej.


Oceń: Adam Miodoński

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11