UWAGA! Dołącz do nowej grupy Żywiec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Szymon Wróbel


Szymon J. Wróbel urodził się 13 września 1986 roku w Żywcu. Jest on znanym polskim reżyserem filmów dokumentalnych, a także dziennikarzem i pisarzem. Jego twórczość filmowa oraz literacka zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Warto podkreślić, że Wróbel jest członkiem stowarzyszenia Unia Literacka, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiej kultury i literatury. Jego prace często dotyczą aktualnych tematów społecznych i historycznych, co czyni je istotnymi dla współczesnej publiczności.

Życiorys

Szymon Wróbel związał swoje życie z pasją do dziennikarstwa oraz twórczości filmowej. W 2005 roku ukończyłI LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, co stanowi pierwszy krok w jego edukacyjnej ścieżce. Następnie zrealizował marzenie o nauce na studiach dziennych, wybierając kierunek Politologia oraz Komunikacja społeczna, które oferowała Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2010 roku z sukcesem obronił pracę magisterską poświęconą niezwykle interesującym relacjom między duchownym, a prasą katolicką, w której tematem przewodnim był Ks. Adam Boniecki oraz Tygodnik Powszechny.

W jego ścieżce naukowej znajduje się także wysiłek włożony w zdobycie wiedzy na temat produkcji filmowej. Studium zaoczne w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zwieńczyło jego edukacyjną ciekawość. Niestety, studiów tych nie ukończył.

Kariera Szymona Wróbla jako dziennikarza zaczęła się w krakowskim środowisku medialnym. Pracował w redakcjach takich jak „Dziennik Polski”, a także popularyzował swoje teksty w czasopismach lifestylowych, w tym w „Lounge Magazyn” oraz „Move Out”. Jego umiejętności w produkcji programów audio-wizualnych znalazły ujście w pracy dla platformy Orange, gdzie stworzył programy „Czego słuchają gwiazdy?” oraz „Start”. Uczestniczył w realizacji programów telewizyjnych dla stacji TVP3 oraz TVN, w tym w 2. i 3. edycji popularnego show „Mam talent!”.

Od początku wiosny 2021 roku, Szymon Wróbel jest gospodarzem cotygodniowej audycji w Radiu Bielsko o nazwie „Pozycja obowiązkowa na weekend”, która przedstawia zdobycze współczesnej literatury oraz sylwetki twórców. Regularnie współpracuje z renomowanymi mediami, w tym miesięcznikiem „Znak” oraz „Newsweekiem”.

W 2013 roku miał miejsce debiut Szymona Wróbla jako reżysera dokumentalnego. Jego pierwszy film, pt. „Jego oczami”, opowiada historię ks. Józefa Tischnera, co zaowocowało również publikacją książki noszącej to samo imię. Książka została wydana 13 września 2014 roku. Dwa lata później na ekrany kin dotarł jego drugi dokument „Z domu…”, a kolejny film, pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”, zadebiutował w listopadzie 2017 roku. Jednocześnie, w październiku 2018 roku, ukazała się jego książka o tym samym tytule, wydana przez wydawnictwo MG.

W kwietniu 2024 roku zadebiutowała nowa książka Szymona Wróbla pt. „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”, która szybko zdobyła uznanie, trafiając na listę bestsellerów Empiku w kategorii reportaż/literatura faktu.

Filmografia

Filmografia Szymona Wróbla obejmuje szereg znaczących dzieł, w których pełnił różnorodne role, takie jak reżyser, scenarzysta oraz producent. W 2012 roku zaprezentował projekt zatytułowany „Jego oczami”, w którym zajął się zarówno reżyserią, jak i scenariuszem oraz produkcją.

W kolejnym kroku, w 2016 roku wypuścił film „Z domu…”, ponownie pełniąc te same funkcje.

Rok 2017 to premiera filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”, w którym również był reżyserem, scenarzystą oraz producentem.

Dorobek literacki

W twórczości Szymona Wróbla możemy zauważyć wyraźny postęp i różnorodność, która odzwierciedla jego zainteresowania i podejście do literatury. Poniżej przedstawiono jego najważniejsze dzieła:

  • 2014 – Jego oczami, czyli To, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Józefie Tischnerze, Wydawnictwo M, Kraków,
  • 2018 – Ojciec, czyli o Pieronku, Wydawnictwo MG, Warszawa,
  • 2021 – Humorem i (u)Śmiechem, Wydawnictwo MG, Warszawa,
  • 2024 – Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają, Wydawnictwo SQN, Kraków.

Każda z tych publikacji wnosi coś wartościowego do polskiej literatury i pokazuje pasję autora do zgłębiania ludzkich losów oraz ważnych tematów społecznych.

Nagrody i wyróżnienia

W 2013 roku Szymon Wróbel otrzymał nominację od redakcji Dziennika Zachodniego w kategorii „Człowiek roku Żywiecczyzny 2012”. Co ciekawe, był wtedy najmłodszym osobą wśród nominowanych i ukończył tę rywalizację na drugiej pozycji. Dodatkowo, jego dorobek został doceniony w plebiscycie „Dziennikarz roku 2012” organizowanym przez Koalicję Marek Ziem Górskich.

Wróbel zdobył również pierwsze miejsce w plebiscycie „Osobowość roku 2017” w kategorii „Kultura”. Jego sukces w tej dziedzinie był w dużej mierze zasługą jego filmów dokumentalnych, które mają na celu przedstawienie kluczowych postaci oraz wydarzeń z historii Żywiecczyzny. Dzięki tym produkcjom, popularyzuje on region, przybliżając jednocześnie jego bogate oraz złożone dzieje.

W 2018 roku otrzymał medal pamiątkowy 750-lecia Żywca z rąk burmistrza miasta, przyznawany za jego wkład w promocję Żywca i Żywiecczyzny. Sukcesy Wróbla zostały także dostrzegane poza jego rodzimym regionem, kiedy to w 2022 roku awansował do grona odznaczonych odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”.

Przypisy

  1. Redakcja, Szymon Wróbel z Żywiecczyzny nowym członkiem Unii Literackiej [online], zywiecinfo.pl, 19.10.2024 r. [dostęp 22.10.2024 r.]
  2. Szymon J.S.J. Wróbel, Weszła do pokoju Krzysztofa i pocałowała go w czoło. Rano syna już nie było [online], newsweek.pl, 08.07.2024 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  3. Stefan Kopytko [online], issuu.com [dostęp 28.08.2024 r.]
  4. Żywiec. Żywiec Super-Nowa – Wiadomości [online], zywiecsupernowa.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  5. Każdy garnek można wyszorować | Miesięcznik Znak [online], miesiecznik.znak.com.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  6. Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają | Książka w SQN Store [online], sqnstore.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  7. Bestsellery: Literatura faktu, reportaż – Empik [online], empik.com [dostęp 26.04.2024 r.]
  8. Dni Powiatu – tym razem w Łodygowicach – Beskidy, ESKA.pl [online], eska.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  9. Trwa święto powiatu. Jutro Gminna Feta – Wiadomości – Radio BIELSKO [online], radiobielsko.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  10. Znani Absolwenci Szkoły [online], lo-zywiec.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  11. Clubbing | Dziennik Polski [online], dziennikpolski24.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  12. Jego oczami | Szymon J. Wróbel – NINATEKA [online], ninateka.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  13. Z domu [online], tvp.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  14. Kino Pod Baranami: Ojciec, czyli o Pieronku – krakowska premiera z udziałem twórców [online], kinopodbaranami.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  15. OSOBOWOŚĆ ROKU 2017: powiat żywiecki. Plebiscyt Dziennika Zachodniego GALERIA NOMINOWANYCH – Dziennikzachodni.pl [online], dziennikzachodni.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  16. Żywiecka promocja książki „Ojciec, czyli o Pieronku”. Gościem specjalnym biskup Tadeusz Pieronek [online], zywiec.naszemiasto.pl, 18.11.2018 r. [dostęp 28.08.2024 r.]

Oceń: Szymon Wróbel

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:23