Włodzimierz Kłaczyński


Włodzimierz Kłaczyński urodził się 20 lipca 1933 roku w Żywcu, będąc synem Tadeusza i Marii z domu Nurko. W 1935 roku rodzina Kłaczyńskich przeprowadziła się do Mielca, gdzie młody Włodzimierz uczęszczał najpierw do szkoły podstawowej w pobliskim Szczucinie, a później kontynuował naukę w Mielcu.

W 1951 roku zdał egzaminy maturalne w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu, który nosi imię Stanisława Konarskiego. Już w czasach szkolnych był aktywny w organizacjach młodzieżowych, co miało wpływ na jego późniejszą drogę zawodową.

Włodzimierz Kłaczyński dalej kształcił się na Wydziale Weterynarii, zdobywając dyplom na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz na Wydziale Weterynarii w Lublinie w 1957 roku. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się na stanowisku terenowego lekarza weterynarii w podkarpackim Domaradzu, gdzie świadczył usługi również w Haczowie.

Rok 1967 był momentem powrotu do Mielca, gdzie Kłaczyński przez osiem lat pełnił funkcję powiatowego lekarza weterynarii. Po reorganizacji administracyjnej kraju, został zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Tarnobrzegu, a w latach 1983-1986 zasiadał w Komitecie Wojewódzkim PZPR. W 1986 roku przeniósł się do Zakładu Doświadczalnego w Chorzelowie, a od 1987 roku prowadzi prywatną praktykę, specjalizując się przy tym w chirurgii weterynaryjnej. Aktualnie prowadzi własną lecznicę weterynaryjną w Mielcu.

Włodzimierz Kłaczyński to nie tylko weterynarz, ale także utalentowany pisarz. Jest autorem wielu dzieł literackich, w tym:

  • Popielec (1981), powieść, która doczekała się realizacji w formie serialu telewizyjnego (premiera w 1984),
  • Wronie pióra (1986), zbiór mikropowieści w formie tryptyku,
  • Anioł się roześmiał (1994), powieść powstała na zlecenie Telewizji Polskiej,
  • I pies też człowiek (1997), dzienniki lekarza weterynarii, wcześniej publikowane w czasopiśmie "Sycyna" w latach 1993-1998,
  • I kot ma duszę (2001), kontynuacja dzienników, obejmująca lata 1996-1999,
  • Miejsce (2005), cykl powieściowy w pięciu tomach, odzwierciedlający życie i realia galicyjskiego miasteczka,
  • Zasiek polski (2008), dwutomowa kontynuacja Miejsca,
  • Skorpionada (2010), powieść radiowa na podstawie Miejsca,
  • Zobaczyć rzeczywistość… Włodzimierz Kłaczyński w rozmowie z Januszem Termerem (2013), wywiad-rzeka w serii Portrety Literackie pod redakcją Stanisława Nyczaja.

W obszarze zawodowym Kłaczyński został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980), a także odznakami „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, „Za wzorową pracę w służbie weterynaryjnej” (1979), „Honorową Odznaką WOPR” (1988) oraz licznymi odznakami regionalnymi. Równolegle do swoich obowiązków zawodowych, Włodzimierz Kłaczyński aktywnie angażuje się w życie literackie, będąc również członkiem Związku Literatów Polskich, oddział Kielce.

Przypisy

  1. Autorem scenariusza był, wspólnie z Kłaczyńskim, Wiesław Myśliwski, reżyserii podjął się Ryszard Ber. Serial nagrodzony Grand Prix na festiwalu "Teleconfronto" w Chianciano Terme we Włoszech za "oryginalny, wolny od retoryki sposób pokazania życia wsi polskiej w czasie okupacji hitlerowskiej". Informacja za serwisem filmpolski.pl.

Oceń: Włodzimierz Kłaczyński

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:9