W sercu Żywca, wśród malowniczej scenerii, znajduje się Park Zamkowy, który jest znanym punktem na mapie tego regionu.
Ten piękny park niegdyś pełnił funkcję ogrodu zamkowego, a jego historia sięga aż do roku 1712. Warto dodać, że park jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego jako istotna część historycznego zespołu zamkowego.
Historia
Pierwsze wzmianki dotyczące parku, który sąsiaduje z zamkiem żywieckim, datuje się na inwentarz sporządzony w 1664 roku. W 1712 roku, z inicjatywy rodziny Wielopolskich, ówczesnych właścicieli państwa żywieckiego, utworzono nowe założenie parkowe, który zlokalizowano na południowy wschód od zamku. Jak zaznacza Andrzej Komoniecki w swoim dziele „Dziejopis Żywiecki”, park ten był urządzony według włoskiej koncepcji. W celu budowy wykorzystano importowaną z okolic Rychwałdu ziemię oraz darń. Wygląd ogrodu w stylu włoskim zachowany był co najmniej do końca XVIII wieku.
W 1715 roku powstała oranżeria, a pięć lat później zainstalowano fontannę. W owym czasie park był podzielony na kwatery, a alejki tworzyły układ prostokątny. Można zatem zauważyć, że park składał się z dwóch głównych części: jedna miała charakter kwaterowy, zaś druga charakteryzowała się regularnym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiegał kanał, który został stworzony w drugiej połowie XVIII stulecia, a z tego okresu datuje się również powstanie Domku Chińskiego. Ten obiekt, ozdobiony herbem Wielopolskich – Starykoń, jest doskonałym przykładem dawnych architektur ogrodowych, wykonanym na rzucie ośmioboku oraz składającym się z dwóch kondygnacji.
W pierwszej połowie XIX wieku, z inicjatywy Adama Wielopolskiego oraz jego ogrodnika, Jana Merka, dokonano znacznych przekształceń w założeniu parkowym. W 1838 roku park przeszedł na własność rodziny Habsburgów, która poszerzyła jego terytorium w kierunku południowo-zachodnim. Na przełomie XIX i XX wieku, jak również w latach 1930-1936, wprowadzono wiele nowych elementów dekoracyjnych. Część z nich została zaprojektowana przez angielską architekt Brenda Colvin, a realizowali je Kit Beckh. Park o układzie geometrycznym został przekształcony w duchu angielskich założeń krajobrazowych, a Domek Chiński został przeniesiony na wyspę.
W tym okresie powstała także polana widokowa, zainstalowano basen z fontanną, pergole oraz rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi strukturami. Na dziedzińcu położonym pomiędzy Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem zbudowano ozdobną studnię, wykonaną z żelaza przez Juliana Rybarskiego z Żywca.
W 2007 roku na terenie parku oddano do użytku stajnię miejską wraz z mini-zoo. Z kolei w 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W grudniu 2021 roku w parku otwarto Park Miniatur, a w lutym 2012 roku odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg. Szereg wydarzeń odbył się także w 2023 roku, kiedy to 13 maja zasadzono dąb „Tadeusz”, upamiętniający Tadeusza Jänicha, zaś 16 grudnia tego samego roku została ustawiona tablica ku czci powstańca.
W kontekście projektu SMART Żywiec – (r)ewolucja, 9 października 2023 roku podpisano umowę na budowę tężni solankowej na terenie parku, która została uruchomiona 19 kwietnia 2024 roku. To wszystko sprawia, że park w Żywcu jest nie tylko miejscem o bogatej historii, ale również dynamicznie rozwijającym się miejscem, które łączy przeszłość z nowoczesnością.
Przypisy
- Tężnia solankowa otwarta! [online], beskidlive.pl [dostęp 07.05.2024 r.]
- Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Tadeusza Jänicha [online], zywiecinfo.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Żywiec: Dąb i tablica upamiętniły ppor. Jaenicha, weterana walk o Polskę [online], wnp.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Żywiec: przysiądź na ławeczce obok Alicji Habsburg [online], wprost.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Tuż po Świętach otwarcie parku z regionalnymi miniaturami w Żywcu [online], parkmania.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Wracają stamtąd z obrączką na palcu. Park Zamkowy przyciąga turystów [online], wp.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Pałac Habsburgów do wynajęcia [online], zywiecinfo.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- Habsburgowie zrzekli się roszczeń do zamku i parku w Żywcu [online], dzieje.pl [dostęp 10.01.2024 r.]
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- a b c d e f g ZofiaZ. Rączka ZofiaZ., HenrykH. Żywotko HenrykH., Przewodnik po zamku i parku żywieckim, Żywiec 2002, s. 13-16, ISBN 83-914141-6-7.
- a b c d e f g h i DanutaD. Kraus DanutaD., ZofiaZ. Rączka ZofiaZ., Zabytkowe parki województwa bielskiego, „Karta Groni” (11), 1981, s. 164-168.
Oceń: Park w Żywcu