Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Żywcu stanowi istotny element lokalnej duchowości i historii. Znajduje się w Żywcu, w granicach parafii Chrystusa Króla, usytuowanej w zachodniej części miasta, w dzielnicy Sporysz.
Mieszkańcy Sporysza byli dawniej częścią parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu. W roku 1931 w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny doszło do przeniesienia XV-wiecznego krzyża, co wywołało protesty u części mieszkańców Sporysza. W obliczu tej sytuacji współpraca z proboszczem, Janem Satke, zaowocowała decyzją o umieszczeniu krzyża w kaplicy ulokowanej na terenie wsi, po drugiej stronie Mostu Sporyskiego.
Jednakże, z uwagi na zbyt małą powierzchnię kaplicy, nie było możliwości jej powiększenia. Wobec tych przeszkód podjęto decyzję o budowie nowej, znacznie większej kaplicy, umiejscowionej w pobliżu Fabryki Śrub, w rejonie nazywanym Obszar. Warto zaznaczyć, że pomysł ten spotkał się z oporem części lokalnej społeczności, co doprowadziło do powstania drugiej kaplicy, dedykowanej Podwyższeniu Krzyża Świętego, znajdującej się po przeciwnym brzegu rzeki.
Warto dodać, że oryginalny krzyż umieszczony w ołtarzu w Żywcu, był otoczony czterema rzeźbami z ok. 1780 r., które przedstawiały Maryję, Marię Magdalenę, św. Jana oraz Salome. Po demontażu te cenne posągi zostały przeniesione do kościoła w Juszczynie.
Budowa nowej kaplicy przy ul. Sporyskiej miała miejsce w latach 1936–1938. Została ona ulokowana w bliskim sąsiedztwie starszej świątyni, która datowana jest na drugą połowę XIX wieku. Uroczystość poświęcenia obiektu miała miejsce 27 sierpnia 1939 r.
Po oddaniu kaplicy do użytku, umieszczono w niej krucyfiks oraz rzeźby z Juszczyny, które zostały zainstalowane w wnękach w ścianach świątyni. Po zakończeniu II wojny światowej, starsza kaplica została rozebrana, co dodatkowo podkreśliło znaczenie nowej świątyni.
Tuż obok kaplicy znajduje się kamienna figura Jezusa upadającego pod krzyżem, pochodząca z XVIII wieku. Wcześniej była umiejscowiona w kaplicy usytuowanej przy ul. Komorowskich, która niestety zniszczona została podczas II wojny światowej.
Przypisy
- a b Urszula Rogólska: Z "Gościem" w parafii w Żywcu-Sporyszu. 26.11.2017 r. [dostęp 17.03.2018 r.]
- a b c d e f Przewodnik po kościołach żywieckich. 1992 r., s. 25-26.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kaplice":
Kaplica św. Floriana w Żywcu | Kaplica Matki Boskiej Różańcowej w Żywcu | Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w ŻywcuOceń: Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Żywcu