Tomasz Adamek


Tomasz Adamek, urodzony 1 grudnia 1976 roku w Żywcu, to znany polski pięściarz, który zdobył renomę jako były zawodowy mistrz świata w różnych kategoriach wagowych. Jego osiągnięcia obejmują tytuły mistrza organizacji International Boxing Federation (IBF) oraz International Boxing Organization (IBO) w wadze junior ciężkiej, a także World Boxing Council (WBC) w wadze półciężkiej. Jako amator zdobył potwierdzenie swoich umiejętności, zostając medalistą mistrzostw Europy oraz międzynarodowym mistrzem Polski.

W ciągu swojej kariery, Adamek pokonał trzy zawodników rywalizujących o tytuł mistrza świata wagi junior ciężkiej oraz dwu zawodników w wadze półciężkiej. Jego talent i sukcesy w sportach walki przyniosły mu prestiżowe wyróżnienia, w tym drugie miejsce w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski w 2005 roku oraz czwarte miejsce w 2006 roku. Dodatkowo, jest założycielem klubu sportowego KS Cios-Adamek w Gilowicach, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój sportu.

Tomasz Adamek jest także pierwszym Polakiem, który odebrał "Muhammad Ali Giant Athlete Award", nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia sportowe oraz postawę poza ringiem. Ponadto, zdobył pas mistrzowski magazynu „The Ring” – The Ring championship belt. W rankingu BoxRec Adamek zajmuje wysoką pozycję jako drugi największy polski zawodnik wszech czasów w kategorii pound for pound, ustępując jedynie Dariuszowi Michalczewskiemu. Niezwykłe jest to, że jako jedyny Polak, został umieszczony przez BoxRec w pierwszej dziesiątce najlepszych bokserów wagi ciężkiej; w 2010 roku zajmował piąte miejsce, w 2011 roku siódme, a w 2012 roku dziesiąte.

Kariera amatorska

Tomasz Adamek, utalentowany bokser, po raz pierwszy zetknął się z boksem w czwartej klasie szkoły podstawowej. Już w wieku dwunastu lat rozpoczął swoją przygodę w sekcji bokserskiej klubu Góral Żywiec. Jego pierwszymi mentorami byli trenerzy Stefan Gawron oraz Stanisław Orlicki, którzy w przeszłości szkolili znanych bokserów, takich jak Wiesław Małyszko czy bracia Mizia.

W 1992 roku przeniósł się do GKS Jastrzębie, gdzie trenował pod okiem Kazimierza Rochalskiego. Następnie kontynuował swoje treningi w klubie Concordia Knurów, gdzie jego trenerem był Zbigniew Kicka, znany jako pierwszy polski medalista mistrzostw świata.

Po osiągnięciu pierwszych znaczących sukcesów w ringu, Adamek został powołany do polskiej kadry na zawody, gdzie treningi indywidualne prowadził z nim Janusz Gortat, dwukrotny medalista olimpijski w wadze półciężkiej. W 1995 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski seniorów w wadze średniej, mając zaledwie 19 lat, a w 1996 roku obronił tytuł mistrza Polski w tej samej kategorii wagowej. W 1997 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach w wadze półciężkiej, zdobywając wicemistrzostwo.

W 1997 roku wziął również udział w mistrzostwach świata, które odbyły się w Budapeszcie, gdzie niestety odpadł w 1/8 finału wagi średniej. Jednakże już rok później, w 1998 roku, jako jedyny Polak zdołał stanąć na podium mistrzostw Europy w Mińsku, zdobywając medal brązowy w wadze półciężkiej. W półfinałowej walce przegrał z późniejszym mistrzem świata, Rosjaninem Aleksandrem Lebziakiem, który był również trenerem reprezentacji Rosji.

W swojej amatorskiej karierze bokserskiej Tomasz Adamek stoczył łącznie 120 walk, z czego 108 zakończyło się jego zwycięstwem.

Kariera zawodowa

Waga półciężka

W roku 2000 Tomasz Adamek podjął decyzję o zakończeniu przygotowań do igrzysk w Sydney i postanowił przejść na zawodowy boks. Zawarł kontrakt z grupą Andrzeja Gmitruka, współpracując z brytyjskim promotorem cypryjskiego pochodzenia Panosem Eliadesem, który wcześniej reprezentował takich bokserów jak Lennox Lewis.

Początki Adamka na zawodowym ringu miały miejsce w Anglii, gdzie w 1999 roku stoczył swoje pierwsze walki w Manchesterze oraz Londynie. Jego debiut przypadł na starcie z Israel Khumalo z RPA, które Adamek wygrał zdecydowanie przez nokaut w pierwszej rundzie.

Kolejnym, bardziej wymagającym rywalem był włoski pięściarz Rudi Lupo, z którym zmierzył się w 2001 roku o tytuł interkontynentalny federacji IBC. Była to jego pierwsza walka, której nie zakończył przed czasem, po wcześniejszych dziesięciu nokautach. W 2002 roku promotor Adamka uległ zmianie, a nowym został Norweg Steffen Tangstad.

18 października 2002 roku Adamek zdobył w Kozienicach tytuł międzynarodowego mistrza Polski, pokonując na punkty Amerykanina Clarka Laverne. Następnie, 4 października 2003 roku, po zwycięstwie nad Edem Daltonem, zdobył mistrzostwo interkontynentalne federacji IBF.

17 kwietnia 2004 roku, jednoznacznie pokonując Rosjanina Gabraiła Gabraiłowa, zdobył także mistrzostwo WBO. W czerwcu 2004 roku podpisał kontrakt z Donem Kingiem, promującym go w USA, gdzie rozpoczął treningi w „Windy City Gym” w Chicago, pod okiem trenera Sama Colonny.

Walka z Briggsem – zdobycie mistrzostwa świata WBC

Sędzia ringowy:
Timothy Adams
Punktacja sędziowska:
John Keane: 117-113
John McCarthy: 115-113
Nobuaki Uratani: 114-114

21 maja 2005 roku Adamek stanął do walki z Paulem Briggsem o pas mistrza świata WBC. W hali United Center w Chicago powitało go ponad 20 tysięcy kibiców, zaś jego występ towarzyszył utwór „Pamiętaj”. Polak przystąpił do pojedynku z urazem nosa, co wpłynęło na jego przygotowania. Po 12 emocjonujących rundach, sędziowie jednogłośnie, stosunkiem dwa do remisu, przyznali mu zwycięstwo. Dokonał tym samym historycznego osiągnięcia, stając się pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł mistrza świata WBC w wadze półciężkiej, choć rywalizacja kosztowała go kolejne złamanie nosa.

Walka z Ulrichem w obronie mistrzostwa świata WBC

Pod koniec czerwca 2005 roku ustalono, że Adamek stoczy swoją pierwszą walkę w obronie tytułu mistrza świata w Niemczech przeciwko Thomasowi Ulrichowi, głównemu pretendentowi kategorii WBC. Po początkowych obawach o preferencyjne traktowanie przez sędziów, zgodził się na organizację walki pod warunkiem, że do punktacji zostaną powołani amerykańscy sędziowie.

Sędzia ringowy
Ian John Lewis Sędziowie punktowi
Guido Cavalleri
Dick Flaherty
Anek Hongtongkkam

W dniu 16 października 2005 roku w Düsseldorfie Adamek znów pokazał swoje umiejętności, nokautując Ulricha w szóstej rundzie. Przed zakończeniem walki prowadził na punktach, a sędzia miał pełne prawo do interwencji, gdyż rywal nie był w stanie kontynuować walki po serii ciosów.

Rewanż z Briggsem – druga obrona mistrzostwa świata WBC

Wyprowadzone ciosy
Adamek: 986, Briggs: 756
Celne ciosy
Adamek: 272, Briggs: 248
Trafione lewe proste
Adamek: 92, Briggs: 72
Trafione silne ciosy
Adamek: 180, Briggs: 176

Sędzia ringowy:
Timothy Adams
Punktacja sędziowska:
Ray Hawkins: 115:111
Ken Morita: 114:112
Mauro DiFiore: 113:113

7 października 2006 roku, w Allstate Arena w Chicago, miało miejsce drugie starcie Adama z Paulem Briggsem. Walka ta okazała się niezwykle emocjonująca, mieszcząca się w atmosferze około 15 tysięcy kibiców. Adamek i Briggs znów zmierzyli się w ringu, a po serii wymian ciosów Polak ostatecznie wygrał, broniąc swojego tytułu. Cała sytuacja była bardzo dynamiczna, a sędziowie po raz kolejny uznali Adamka za zwycięzcę walki.

Walka z Dawsonem – utrata mistrzostwa świata WBC

Sędzia ringowy
Jorge AlonsoPunktacja sędziowska
Anek Hongtongkam: 110-116
Alejandro Rochin: 109-117
Peter Trematerra: 108-118

Trzeciego lutego 2007 roku, podczas gali w Kissimmee na Florydzie, Adamek zmierzył się z Chadem Dawsonem. To starcie zakończyło się dla Polaka utratą tytułu, gdyż przegrał na punkty. Mimo, iż Adamek miał swoje momenty, ostatecznie to szybkość Dawsona przesądziła o wyniku walki.

W wyniku nieudanego kontraktu z Donem Kingiem, 30 kwietnia 2007 roku, prawa promotorskie dotyczące Adamkaz zostały przejęte przez szwajcarską grupę 12ROUNDS, współwłaścicielem był Bogusław Bagsik, a Andrzej Gmitruk mógł znów poprowadzić swojego zawodnika, wracając do roli głównego trenera.

Waga junior ciężka

Walka z Pinedą – zdobycie mistrzostwa świata IBO

9 czerwca 2007 roku w katowickim Spodku, Adamek stoczył pojedynek w rewolucyjnym stylu i zdobył tytuł mistrza świata IBO, nokautując Luisa Pinedę w siódmej rundzie. Polak dominował od samego początku, zadając intensywne ciosy i kontrolując rywalizację.

Walka eliminacyjna z Bellem

19 kwietnia 2008 roku, w kolejnym starciu w Katowicach, Adamek stoczył eliminacyjną walkę z O’Neilem Bellem, zdobywając kolejne ważne zaufanie w boksie. Po siódmej rundzie trenerzy rywala zrezygnowali z kontynuacji, z uwagi na klarowną przewagę Polaka.

Walka z Cunninghamem – zdobycie mistrzostwa świata IBF

Sędzia ringowy:
Earl Morton
Punktacja sędziowska:
Clark Sammartino: 112:114
Shafeeq Rashada: 115:112
John Stewart: 116:110

Wyprowadzone ciosy
Adamek: 480; Cunningham: 690
Celne ciosy
Adamek: 186; Cunningham: 205

11 grudnia 2008 roku w Prudential Center w Newark, Adamek zmierzył się z Steve’em Cunninghamem o tytuł mistrza świata IBF w wadze junior ciężkiej. Spotkanie miało dramatyczny przebieg, z Ryanem na deskach w kilku momentach walki, ale doświadczenie i determinacja Polaka przesądziły o jego wygranej.

Walka z Banksem w obronie mistrzostwa świata IBF

Sędzia ringowy
Eddie Cotton
Sędziowie punktowi
Lynne Carter
Benoit Roussel
Steve Weisfeld

27 lutego 2009 roku Adamek obronił tytuł, nokautując Johnathona Banksa w ósmej rundzie. Walki były niezapomniane z powodu emocjonujących akcji i udanych ciosów.

Waga ciężka

18 października 2009 roku Adamek ogłosił, że zrzeka się tytułu IBF, planując przejście do wagi ciężkiej w celu stawienia czoła Andrzejowi Gołocie. 24 października stoczył z nim jeden z najchętniej oglądanych pojedynków sportowych w Polsce, zwyciężając w piątej rundzie przez techniczny nokaut.

7 lutego 2010 roku Adamek stoczył walkę z Jasonem Estradą, wygrywając na punkty, a 24 kwietnia tego samego roku z Chrisem Arreolą, znów zwyciężając, zostając zauważony w oficjalnych rankingach bokserskich.

Walka z Kłyczką o mistrzostwo świata WBC

Po zmiany w planach, Adamek ostatecznie stanął do walki z Witalijem Kłyczkiem o mistrzostwo świata WBC 10 września 2011 roku. Pojedynek przebiegał pod dominacją Kłyczki, który skutecznie wypunktował Polaka.

Walki po przegranej z Witalijem Kłyczką

24 marca 2012 roku, Adamek wygrał z Nagym Aguilerą, a 16 czerwca stoczył udany pojedynek, pokonując Edwarda Chamberse. Kolejne występy, w tym z Travisem Walkerem, były również udane, jednak pojedynek z Arturem Szpilką zakończył się porażką.

26 września 2015 roku Adamek pokonał Przemysława Saletę przez poddanie w przerwie przed szóstą rundą, co zakończyło jego emocjonujący powrót na ring.

2 kwietnia 2016 roku Adamek ogłosił zakończenie kariery po przegranej z Erikiem Moliną, zyskując ogromne uznanie w świecie boksu.

Walki w oktagonie

Wrzesień 2023 przyniósł nowe wieści, gdy ogłoszono, że Adamek związał się kontraktem z federacją Fame MMA. Dwie walki planowane są na 2024 rok. Pierwsza miała miejsce 24 lutego z Mamedem Chalidowem, gdzie Adamek wygrał przez kontuzję rywala. Kolejną walkę z Patrykiem Bandurskim organizowano 18 maja, a Adamek zwyciężył jednogłośną decyzją sędziów.

31 sierpnia 2024 roku miał miejsce emocjonujący pojedynek na Stadionie PGE Narodowym, gdzie Adamek stoczył walkę z Kasjuszem Życińskim, odnosząc kolejny sukces po czterech rundach.

Pozycje w rankingach

W październiku 2006 roku Tomasz Adamek osiągnął trzecią lokatę w globalnym rankingu Fightnews w kategorii półciężkiej, ustępując jedynie Fabrice’owi Tiozzo oraz Zsoltowi Erdeiowi. Dodatkowo, zajął czwartą pozycję w rankingu BoxRec oraz drugie miejsce na liście europejskiej, gdzie wyprzedził go jedynie Clinton Woods.

Warto podkreślić, że jego najwyższe osiągnięcia w klasyfikacjach poszczególnych federacji bokserskich to pierwsza lokata w WBO w sierpniu 2010. Ponadto, Adamek plasował się na czwartej pozycji w rankingu WBC pomiędzy październikiem 2004 a kwietniem 2005, a od maja 2005 roku był już mistrzem świata. Jak pokazuje historia, również w WBA oraz IBF miał zaszczyt zajmować wysokie miejsca, odpowiednio szóste w październiku i grudniu 2004.

Lista walk

Boks w oktagonie

Lista walk Tomasza Adamka w oktagonie ukazuje jego dynamiczny styl oraz umiejętności w sztukach walki. Warto przyjrzeć się szczegółowo wszystkim pojedynkom zawodnika, które miały miejsce w tym formacie.

WynikBilansPrzeciwnik (bilans przed walką)RozstrzygnięcieRundaCzasRozgrywkiDataMiejsceUwagi
Wygrana3-0Kasjusz Życiński (6-3)Decyzja (jednogłośna)43:00Fame 22: Ultimate31.08.2024WarszawaLimit umowny -99 kg. Main Event.
Wygrana2-0Patryk Bandurski (2-0)Decyzja (jednogłośna)33:00Fame 21: Pretendent18.05.2024GliwiceWaga ciężka. Main Event.
Wygrana1-0Mamed Chalidow (0-0)TKO (kontuzja ręki)3/63:00XTB KSW Epic: Khalidov vs. Adamek24.02.2024GliwiceLimit umowny -99 kg. Main Event.

Każda walka w oktagonie jest często odzwierciedleniem nie tylko umiejętności, ale również strategii danego zawodnika. Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące tych zmagań.

Boks zawodowy na ringu

Podobnie jak w oktagonie, także w boksie zawodowym na ringu, Tomasz Adamek ma na swoim koncie szereg interesujących walk. Jego walka na ringu była pełna emocji i spektakularnych zwrotów akcji.

WynikBilansPrzeciwnik (bilans przed walką)RozstrzygnięcieRunda, czasDataMiejsceUwagi
Przegrana53-6Jarrell Miller (21-0-1)KO2 (12), 0:5106.10.2018Chicago_
Wygrana53-5Joey Abell (34-9)TKO7 (10), 2:3321.04.2018CzęstochowaZachował międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej.
Wygrana52-5Fred Kassi (18-6-1)UD1018.11.2017CzęstochowaUzyskał międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze ciężkiej.
Wygrana51-5Solomon Haumono (24-3-2)UD1024.06.2017Gdańsk/Sopot_
Przegrana50-5Éric Molina (24-3-0)TKO10 (12), 3:0002.04.2016KrakówWalka o mistrzostwo interkontynentalne IBF w wadze ciężkiej.
Wygrana50-4Przemysław Saleta (44-7)TKO5 (10), 3:0026.09.2015Łódź_
Przegrana49-4Artur Szpilka (16-1)UD1008.11.2014KrakówWalka o pas międzynarodowego mistrza Polski i IBF w wadze ciężkiej.
Przegrana49-3Wiaczesław Hłazkow (16-0-1)UD1215.03.2014BethlehemStracił mistrzostwo IIBF North American w wadze ciężkiej.
Wygrana49-2Dominick Guinn (34-9-1)UD1003.08.2013Uncasville_
Wygrana48-2Steve Cunningham (25-4)SD1222.12.2012BethlehemObronił tytuł IBF North America w wadze ciężkiej.
Wygrana47-2Travis Walker (39-7-1)TKO5 (12), 1:0808.09.2012NewarkObronił tytuł IBF North America w wadze ciężkiej.
Wygrana46-2Eddie Chambers (36-2)UD1217.06.2012NewarkZdobył pas IBF North America w wadze ciężkiej.
Wygrana45-2Nagy Aguilera (17-6)UD1024.03.2012Nowy Jork_
Przegrana44-2Witalij Kłyczko (42-2)TKO10 (12), 2:2010.09.2011WrocławWalka o mistrzostwo świata WBC.
Wygrana44-1Kevin McBrideUD1209.04.2011NewarkObronił pasy IBF International oraz NABO w wadze ciężkiej.
Wygrana43-1Vincent MaddaloneTKO5 (12), 2:1709.12.2010NewarkObronił tytuły IBF International i NABO w wadze ciężkiej.
Wygrana42-1Michael GrantUD1221.08.2010NewarkObronił pasy IBF International w wadze ciężkiej i NABO.
Wygrana41-1Chris ArreolaMD1224.04.2010OntarioObronił pas IBF International oraz zdobył NABO w wadze ciężkiej.
Wygrana40-1Jason EstradaUD1207.02.2010NewarkObronił pas IBF International w wadze ciężkiej.
Wygrana39-1Andrzej GołotaTKO5 (12), 1:2024.10.2009ŁódźZdobył pas IBF International w wadze ciężkiej.
Wygrana38-1Bobby GunnRTD4 (12), 3:0011.07.2009NewarkObronił mistrzostwa świata IBF oraz The Ring w wadze junior ciężkiej.
Wygrana37-1Johnathon BanksTKO8 (12), 1:3027.02.2009NewarkObronił mistrzostwa świata IBF oraz The Ring w wadze junior ciężkiej.
Wygrana36-1Steve CunninghamSD1211.12.2008NewarkZdobył mistrzostwa świata IBF oraz The Ring w wadze junior ciężkiej.
Wygrana35-1Gary GomezRTD7 (10), 0:0111.07.2008Chicago_
Wygrana34-1O’Neil BellTKO8 (12)19.04.2008Katowice_
Wygrana33-1Josip JalušićUD829.12.2007Bielefeld_
Wygrana32-1Luis Andres PinedaKO7 (12)09.06.2007KatowiceUzyskał mistrzostwo świata IBO w wadze junior ciężkiej.
Przegrana31-1Chad DawsonUD1203.02.2007KissimmeeStracił mistrzostwo świata WBC w wadze półciężkiej.
Wygrana31-0Paul BriggsMD1207.10.2006ChicagoObronił mistrzostwo świata WBC w wadze półciężkiej.
Wygrana30-0Thomas UlrichKO6 (12), 1:5715.10.2005DüsseldorfObronił mistrzostwo świata WBC w wadze półciężkiej.
Wygrana29-0Paul BriggsMD1221.05.2005ChicagoZdobył mistrzostwo świata WBC w wadze półciężkiej.
Wygrana28-0Ismail AbdoulPTS810.09.2004Warszawa_
Wygrana27-0Dżabraił DżabraiłowKO5 (12), 0:4317.04.2004MaarianhaminaUzyskał mistrzostwo interkontynentalne WBO w wadze półciężkiej.
Wygrana26-0Olivier BeardTKO3 (10)20.12.2003Bielsko-Biała_
Wygrana25-0Ed DaltonKO2 (12), 2:1404.10.2003MaarianhaminaUzyskał mistrzostwo interkontynentalne IBF w wadze półciężkiej.
Wygrana24-0Roberto CoelhoUD830.08.2003Monachium_
Wygrana23-0Zoltán BéresUD606.04.2003Benidorm_
Wygrana22-0Andrei KiarstenTKO2 (6)15.02.2003Helsinki_
Wygrana21-0Warużan DawtjanTKO4 (6), 3:0014.12.2002Newcastle upon Tyne_
Wygrana20-0Laverne ClarkTKO3 (12)18.10.2002KozieniceZdobył międzynarodowe mistrzostwo Polski w wadze półciężkiej.
Wygrana19-0Mihai IftodePTS827.07.2002Kołobrzeg_
Wygrana18-0Siergiej KaraniewiczPTS1024.05.2002PłońskUzyskał tytuł CISBB w wadze półciężkiej.
Wygrana17-0Willie McDonaldTKO3 (6)06.04.2002Łódź_
Wygrana16-0Denis SołomkaTKO5 (6)23.02.2002Włocławek_
Wygrana15-0Rusłan GładkichUD629.12.2001Konin_
Wygrana14-0Zdravko KosticPTS1010.11.2001Włocławek_
Wygrana13-0Timofiej MakłakowTKO3 (10)11.08.2001Jaworzno_
Wygrana12-0Ion VoicaKO1 (6)18.05.2001Warszawa_
Wygrana11-0Rudi LupoUD1002.03.2001WarszawaUzyskał mistrzostwo interkontynentalne IBC w wadze półciężkiej.
Wygrana10-0Nino CiriloTKO3 (8)03.11.2000Nowy Dwór_
Wygrana9-0Stanislav SchreiberTKO3 (10)14.10.2000Dębica_
Wygrana8-0Glenn OdemTKO4 (6)10.06.2000Elbląg_
Wygrana7-0Terry FordTKO3 (6)25.03.2000Białystok_
Wygrana6-0Mark Lee DawsonTKO3 (6)21.02.2000Londyn_
Wygrana5-0Melvin WynnTKO3 (6)10.12.1999Warszawa_
Wygrana4-0Kevin Whaley-ElTKO4 (6)22.10.1999Warszawa_
Wygrana3-0Miłko StoikowTKO3 (6)26.06.1999Wrocław_
Wygrana2-0Smokey EnisonTKO2 (4), 2:5029.04.1999Londyn_
Wygrana1-0Israel KhumaloTKO1 (4), 2:1513.03.1999ManchesterDebiut w zawodowym boksie.

Poniższa lista prezentuje konkretne wyniki oraz przebieg walk, które są świadectwem jego determinacji oraz talentu.

  • ↑ ud – jednogłośna decyzja,
  • ↑ sd – niejednogłośna decyzja,
  • ↑ tko – techniczny nokaut,
  • ↑ md – decyzja większości,
  • ↑ pts – walka zakończona na punkty,
  • ↑ ko – nokaut.

Wyróżnienia

W dniu 4 stycznia 2006 roku, Tomasz Adamek został doceniony przez organizację World Boxing Council, uznając go za Bokserskie Odkrycie Roku 2005. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas dorocznego kongresu WBC, odbywającego się w malowniczym meksykańskim kurorcie Cancún, w dniach od 28 do 31 stycznia. W ocenie prezydenta WBC, José Sulaimána, Tomasz to sensacja roku, a jego osiągnięcia jako wspaniałego boksera były wyjątkowo imponujące, co w pełni potwierdziło wręczenie mu nagrody.

W dniu 7 stycznia 2006 roku, podczas eleganckiej gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Tomasz odebrał statuetkę za zajęcie drugiego miejsca w 71. edycji plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski w 2005 roku.

Następnie, 6 stycznia 2007 roku, ogłoszono jego czwarte miejsce w 72. edycji plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca w 2006 roku, co świadczy o jego stałej obecności w czołówce polskiego sportu.

W lutym 2009 roku, znany magazyn bokserski „The Ring” wyróżnił Adamka tytułem najlepszego pięściarza w wadze juniorciężkiej. To prestiżowe periodyk przyznaje nagrody w formie mistrzowskich pasów najlepszym zawodnikom w różnych kategoriach wagowych, a wyróżnienie od „The Ring” stało się symboliczne i ważne w karierze boksera.

28 czerwca 2010 roku, Tomasz Adamek został uhonorowany prestiżową „Muhammad Ali Award”, nagrodą, która jest przyznawana za osiągnięcia sportowe oraz wartości moralne w życiu codziennym. Decyzję o przyznaniu tego zaszczytnego wyróżnienia podejmuje sam Muhammad Ali. Adamek odebrał tę nagrodę w Chicago z rąk Jamilah, córki legendarnego pięściarza.

Polityka

Tomasz Adamek, w wyborach do Europarlamentu w 2014 roku, zajął czołową pozycję na górnośląskiej liście Solidarnej Polski. Mimo jego starań, partii nie udało się zdobyć wymaganej ilości głosów, co uniemożliwiło im przejście przez próg wyborczy.

Życie prywatne

Dzieciństwo

Tomasz Adamek, pochodzący z rodziny o trudnych warunkach materialnych, jest synem Józefa i Anny Adamków oraz jednym z pięciorga dzieci. W tragicznych okolicznościach, w roku 1978, jego ojciec zginął w wypadku autobusowym w pobliżu Żywca, będąc jednym z kierowców, których błąd przyczynił się do tej katastrofy. Od tamtej pory odpowiedzialność za wychowanie Tomasza i jego czterech sióstr spadła na ich matkę.

W 1988 roku, rozpoczął swoją przygodę z boksem, trenując w klubie Góral Żywiec pod okiem doświadczonych trenerów, Stefana Gawrona oraz Stanisława Orlickiego. Tomasz miał również pasje związane z piłką nożną, gdzie grał w zespole Beskid Gilowice na pozycji napastnika i bocznego pomocnika. Jednak to sport walki fascynował go najbardziej. Dodatkowo, od najmłodszych lat wychowywał się w duchu religijnym, regularnie uczestnicząc w mszach jako ministrant.

Rodzina

Adamek związał się małżeństwem z Dorotą 13 października 1996 roku. Para ma dwie córki: Roksanę, urodzoną w 1997 roku oraz Weronikę, która przyszła na świat w 2000 roku. Początkowo zamieszkiwali u teściów, jednak z czasem przenieśli się do nowo wybudowanego domu w Gilowicach. W 2008 roku rodzina Adameków podjęła decyzję o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Kearny, w stanie New Jersey, gdzie Tomasz przyjął również amerykańskie obywatelstwo.

Wykształcenie

W dziedzinie wykształcenia Tomasz Adamek zdobył kwalifikacje jako mechanik sprzętu AGD oraz ukończył maturę w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. Następnie podjął studia licencjackie na kierunku administracja w Beskidzkiej Wyższej Szkole Turystyki w Żywcu. W październiku 2005 roku został przyjęty na Katolicki Uniwersytet Lubelski, aby kontynuować naukę w zakresie administracji samorządowej. Niestety, 21 października 2007 roku rzeczniczka uczelni ogłosiła, że Adamek został skreślony z listy studentów z powodu braku opłat oraz nieobecności na zajęciach.

Wiara

Tomasz Adamek otwarcie mówi o swojej głębokiej religijności. Wyrazem jego przekonań są znane cytaty, takie jak: „Inni potrzebują psychologa, a mnie wystarczy Bóg. Jemu powierzam swoje kłopoty i nigdy się nie zawiodłem. Bez Niego byłbym nikim,” czy „Swoją siłę nie biorę z jedzenia, ale od Boga. Odmawiałem przed walką różaniec i Bóg mi pomógł, Jak Bóg da to…”. Po odniesieniu zwycięstwa w maju 2005 roku, wyruszył na pielgrzymkę pieszą z Jasnej Górki w Ślemieniu na Jasną Górę, pokonując około 150 km.

28 sierpnia 2013 roku bokser odwiedził redakcję Radia Maryja oraz Telewizję TRWAM, a także Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W swojej autobiografii pt. Fighter, pisał o ojcu Tadeuszu Rydzyku CSsR:

Gdyby w Polsce było kilku ojców Rydzyków, to ludzie nie musieliby emigrować za chlebem. To Anglicy, Niemcy i Francuzi przyjeżdżaliby do nas szukać pracy.

Przypisy

  1. JakubJ. Madej: Kontuzja ręki Mameda Khalidova! Tomasz Adamek wygrywa na gali KSW EPIC w starciu legend. [online], MMA Rocks, 24.02.2024 r. [dostęp 2024-02-24 r.]
  2. ArkadiuszA. Hnida: To się dzieje naprawdę! Adamek vs Bandura main eventem FAME MMA 21! [online], MMA PL, 11.03.2024 r. [dostęp 2024-03-16 r.]
  3. MateuszM. Paczkowski: FAME MMA 22: Adamek bez problemów wygrał z Don Kasjo! Zabawa "Górala" z bezradnym Życińskim [online], MMA PL, 31.08.2024 r. [dostęp 2024-08-31 r.]
  4. AndreasA. Nicolaides: Wielkie emocje na gali FAME 21, Tomasz Adamek wciąż jest wielki! - Sport Radio ZET [online], sport.radiozet.pl, 19.05.2024 r. [dostęp 2024-05-19 r.]
  5. MateuszM. Paczkowski: FAME MMA 21: Tomasz Adamek zdominował Bandurę w walce wieczoru! Nie wygrał jednak przed czasem [online], MMA PL, 18.05.2024 r. [dostęp 2024-05-18 r.]
  6. Tomasz Adamek: Będę modlił się do końca życia, bo chcę iść do nieba. RadioMaryja.pl, 29.08.2013 r.
  7. ŁRŁ. PAP ŁRŁ.: Tomasz Adamek pokonał na punkty Dominicka Guinna [online], Newsweek, 04.08.2013 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  8. Adamek wygrał w kontrowersyjnych okolicznościach. bokser.org, 23.12.2012 r. (pol.)
  9. Adamek wygrywa po kontrowersyjnym werdykcie. ringpolska.pl, 23.12.2012 r. (pol.)
  10. Radosław Leniarski: Boks. Wrocław pokonał na punkty Warszawę w walce o Adamka i Kliczkę. sport.pl, 21.04.2011 r. [dostęp 21.04.2011 r.]
  11. Przemysław Garczarczyk: Adamek podpisał kontrakt na walkę z Kliczką !! Ring Polska. [dostęp 25.01.2011 r.]
  12. McBride najbliższym rywalem Adamka. boxer.org, 28.01.2011 r. [dostęp 28.01.2011 r.]
  13. Adamek wznowił karierę. ringpolska.pl, 14.04.2012 r. (pol.)
  14. Tomasz Adamek za przegraną walkę zarobił więcej od Artura Szpilki. sport.dziennik.pl, 09.11.2014 r. [dostęp 17.03.2015 r.]
  15. ŁRŁ. PAP ŁRŁ.: Tomasz Adamek pokonał Przemysława Saletę. I zamierza dalej boksować [online], Newsweek, 27.09.2015 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  16. Boks. Tomasz Adamek znokautowany! Jarrell Miller dopadł go szybko [online], Sport.pl, 07.10.2018 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  17. Wirtualna PolskaW.P.: Koniec kariery Tomasza Adamka! #dziejesienazywo już o 18 [online], sportowefakty.wp.pl, 04.04.2016 r. [dostęp 30.09.2023 r.]
  18. Adamek: najszybszy rywal w karierze. www.wp.pl.
  19. Cios za cios, czyli jak Polacy pokochali boks. menstream.pl, 15.04.2011 r. [dostęp 01.08.2011 r.]
  20. Adamek podpisał kontrakt na walkę z Chambersem. ringpolska.pl, 14.04.2012 r.

Oceń: Tomasz Adamek

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:7