Józef Zwierzyna


Józef Zwierzyna był uznawanym polskim piłkarzem, którego kariera sportowa rozpoczęła się w Żywcu, gdzie przyszedł na świat 27 listopada 1940 roku. Po wielu latach aktywności na boisku, zmarł w Opolu 27 września 2022 roku. Znany przede wszystkim jako napastnik, Zwierzyna piastował również funkcję trenera.

Przez wiele lat swojego życia zawodowego był wiązany z klubemOdra Opole, gdzie zdobył uznanie zarówno wśród kibiców, jak i trenerów. Jego zaangażowanie i pasja do piłki nożnej pozostawiły trwały ślad w pamięci wielu osób związanych z tym sportem.

Kariera piłkarska

Józef Zwierzyna rozpoczął swoją sportową przygodę w rodzinnym Żywcu, gdzie najpierw zajmował się biegami narciarskimi. Jako młody sportowiec zasłynął w regionie Beskidów, stając się członkiem młodzieżowej kadry narodowej. W letnich miesiącach oddawał się lekkoatletyce, rywalizując na różnych dystansach w klubie Koszarawa Żywiec. Warto zaznaczyć, że jego związek z piłką nożną w tamtym czasie był dość ograniczony.

Kariera piłkarska Józefa rozpoczęła się na poważnie w 1960 roku, gdy trafił do Polonii Jelenia Góra w trakcie odbywania służby wojskowej. W tym czasie miał okazję poznać Wiesława Łucyszyna, z którym później współpracował w Odrze Opole. Po pewnym czasie został przeniesiony do wojskowego klubu Lotnik Warszawa, gdzie grywał w ataku u boku Huberta Skupnika, który później wyróżnił się w Wiśle Kraków. Zanim zakończył swoją służbę, wrócił do Jeleniej Góry, gdzie z powodzeniem łączył obowiązki zawodnika z nauką na Politechnice Wrocławskiej.

Przygoda młodego zawodnika z Odrą Opole rozpoczęła się za sprawą Wiesława Łucyszyna, który skontaktował go z trenerem Odry, Arturem Woźniakiem. Podczas obozu sportowego, który Odra odbyła w Jeleniej Górze, Józef zagrał w towarzyskim meczu przeciwko Stali Mielec, gdzie jego dwie bramki przyczyniły się do zwycięstwa 3:2 i otworzyły mu drzwi do przejścia do Odry Opole.

Debiut w ekstraklasie przypisał sobie wiosną 1964 roku w emocjonującym meczu, w którym Odra pokonała Szombierki Bytom. Na boisku wystąpił jako napastnik, co przyniosło mu gładkie zdobycie bramki w debiutanckim występie. Już w pierwszym sezonie osiągnął z Odra Opole znaczące rezultaty, kończąc rozgrywki na 3. miejscu w ekstraklasie oraz docierając do półfinału Pucharu Intertoto. Zwierzyna, jako zawodnik obunożny, szybko stał się istotnym elementem drużyny, a jego umiejętności dostrzegł trener Engelbert Jarek, który mianował go kapitanem zespołu. W 1971 roku znalazł się na 7. miejscu w klasyfikacji Złotych Butów katowickiego „Sportu”.

Kariera Józefa Zwierzyny w piłce nożnej zakończyła się w 1973 roku. W trakcie swojej przygody w ekstraklasie rozegrał około 150 meczów, osiągając przy tym 6 goli. Jego wkład w sportowe zmagania pozostanie w pamięci wielu fanów futbolu.

Kariera trenerska

Józef Zwierzyna, po zakończeniu swojej kariery na boisku, postanowił wyruszyć w nową drogę i związany z futbolem zajął się treningiem młodych piłkarzy. Jego kwalifikacje oraz doświadczenie pozwoliły mu na prowadzenie wielu zespołów, w tym m.in. Odrę Opole oraz Ruch Chorzów. W jego dorobku znajdowały się również takie drużyny jak ZKS Górażdże, Odrę II Opole, Skalnik Gracze oraz Skalnik Tarnów Opolski.

Sukcesy zawodnicze

Odra Opole

With a deep-seated history in the world of Polish football, klub Odra Opole może poszczycić się doskonałymi osiągnięciami, które zapisały się w annałach sportu.

Jednym z najważniejszych momentów w historii drużyny było zdobycie 3. miejsca w ekstraklasie w 1964 roku, co stanowi znaczący sukces.

Dodatkowo, ten sam rok przyniósł klubowi zaszczyt osiągnięcia półfinału Pucharu Intertoto, co podkreśla rosnącą moc zespołu na arenie międzynarodowej.

Przypisy

  1. Zmarł Józef Zwierzyna [online], 90minut.pl [dostęp 06.10.2022 r.]
  2. KS Górażdże – Historia klubu
  3. Historia Odry Opole – Józef Zwierzyna
  4. Relacja z innego boiska IV ligii...
  5. 90 lat TS "Koszarawa" w Żywcu. [dostęp 05.03.2016 r.]
  6. Skarb – Skalnik Tarnów Opolski
  7. Sebastian Bergiel: Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, s.257 Zdobywcy goli w I lidze
  8. Sezon pożegnań 1979/1980

Oceń: Józef Zwierzyna

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:16