Gustaw Niemiec, znany również pod przydomkiem Gucio oraz Kuba, to postać, która zapisała się w historii jako wybitny inżynier budowy okrętów oraz aktywny działacz harcerski. Urodził się 25 lipca 1909 roku w Żywcu i pozostawił po sobie znaczący wkład w rozwój swojego fachu.
Był synem Józefa i Kornelii z domu Ritzke, co podkreśla jego związki rodzinne oraz korzenie, które odgrywały rolę w jego późniejszym życiu. Gustaw ożenił się z Haliną Gryglaszewską, co dodatkowo wskazuje na jego osobiste zaangażowanie i życie rodzinne. Niestety, jego życie tragicznie zakończyło się w czerwcu 1941 roku w Oświęcimiu, co przyczyniło się do smutnej historii tego okresu.
Życiorys
Edukacja
Ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Grudziądzu w 1927 roku, a następnie podjął dalsze kształcenie w szkole podchorążych piechoty w Zambrowie. W kolejnych latach rozpoczął studia na politechnice w Gdańsku, na wydziale budowy maszyn okrętowych, gdzie z powodzeniem uzyskał tytuł inżyniera w 1934 roku.
Działalność harcerska
W czasie nauki Gustaw Niemiec aktywnie uczestniczył w Związku Harcerstwa Polskiego w Grudziądzu. Po przeprowadzce do Gdańska, pełnił funkcję drużynowego 4 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej, a także, jako podharcmistrz, od kwietnia 1931 roku do jesieni 1934, kierował Gdańskim Hufcem Harcerzy. W 1935 roku, po ukończeniu kursu w Bielanach pod Warszawą, zdobył stopień harcmistrza. W roli komendanta Hufca wniósł istotny wkład w stworzenie Samodzielnej Chorągwi Harcerzy w Gdańsku, która powstała 10 stycznia 1935 roku, z komendą kierowaną przez Alfa Liczmańskiego. W 1936 roku w czasopiśmie harcerskim „Zew” Gdańskiego Oddziału ZHP opublikował artykuł zatytułowany „W perspektywie piętnastu lat pracy Harcerstwa w Gdańsku 1920–1935”.
Po przeniesieniu do Warszawy, zatrudnił się w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. W tym okresie również brał czynny udział w Wydziale Starszego Harcerstwa Głównej Kwatery oraz był memberem redakcji pisma „Brzask”, dedykowanego starszym harcerzom. W lecie 1939 roku uczestniczył w wyprawie na zlot starszych skautów odbywającym się w Edynburgu.
II wojna światowa
W obliczu wybuchu II wojny światowej, od października 1939 roku, rozpoczął pracę w Stołecznym Komitecie Samopomocy Społecznej, gdzie pełnił rolę zastępcy kierownika Zespołów Pomocniczych. Te zespoły miały kluczowe znaczenie dla konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego – „Szare Szeregi”.
Oprócz tego, Niemiec pełnił funkcję Szefa Głównej Kwatery Szarych Szeregów oraz był naczelnym redaktorem głównego pisma tej organizacji „Źródło”, które było wydawane w Warszawie od czerwca 1940 roku aż do czerwca 1942 roku.
Aresztowanie
Niestety, jego działalność zakończyła się tragicznie. Aresztowany w Warszawie 31 marca 1941 roku, trafił do więzienia na Pawiaku, a następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz I, gdzie został zarejestrowany 7/I/V tego samego roku. Zginął w tym obozie najprawdopodobniej w czerwcu 1941 roku.
Oceń: Gustaw Niemiec