W nadchodzących dniach mieszkańcy Żywca będą mieli okazję uczcić wyjątkowy jubileusz – 100-lecie obecności kobiet w Policji. Dokładnie 26 lutego 1925 roku wprowadzono pierwsze kroki w kierunku utworzenia policyjnej służby kobiecej. Z tej okazji przypominane będą kluczowe momenty, które ukształtowały rolę policjantek w Polsce oraz ich znaczący wkład w bezpieczeństwo publiczne. To wydarzenie, które warto obserwować przez pryzmat jego historycznego znaczenia oraz wpływu na dzisiejszą policję.
Historia kobiet w Policji Państwowej rozpoczęła się od decyzji ministra Cyryla Ratajskiego, który powołał do życia specjalny kurs dla policjantek. W Warszawie przeszkoliło się 30 pierwszych kobiet, które wkrótce zaczęły pełnić służbę głównie w miastach takich jak Warszawa i Łódź. Od samego początku ich rola była różna od pracy mężczyzn; zajmowały się one m.in. działalnością wychowawczą oraz przeciwdziałaniem problemom społecznym, co było istotnym krokiem w procesie integracji kobiet w strukturach policyjnych.
W ciągu następnych lat służba kobiet w policji zaczęła się rozwijać, a ich obecność w strukturach mundurowych stopniowo stawała się bardziej dostrzegalna. W 1935 roku powstały nowe regulacje, które ułatwiły tworzenie kolejnych kursów dla kobiet pragnących służyć w Policji. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy kobiet, osiągnięcia polskiej policji kobiecej zaczęły być doceniane nie tylko w kraju, ale i za granicą, co przyczyniło się do wzrostu prestiżu tej formacji.
Obecnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, w tym ponad 20 tysięcy policjantek, co świadczy o rosnącym znaczeniu ich wkładu w zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. W związku z nadchodzącym jubileuszem, lokalne społeczności na pewno będą miały możliwość zaobserwować ciekawe wydarzenia, które nie tylko upamiętnią ten ważny moment w historii, ale również wzmocnią aktualną pozycję kobiet w służbach mundurowych.
Źródło: Policja Żywiec
Oceń: Stulecie obecności kobiet w Policji – historia i osiągnięcia
Zobacz Także