W minioną środę zainaugurowano ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod nazwą „HALNY 2024”. Ich celem jest skuteczna reakcja służb na sytuacje kryzysowe związane z presją migracyjną na południowej granicy Polski. Scenariusz ćwiczeń zakładał interwencję w sytuacji napotkania grupy migrantów w rejonie górskim. Podczas działań uczestniczyły różne instytucje, w tym policja oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ćwiczenia rozpoczęły się od nietypowego zgłoszenia, które otrzymał ratownik dyżurny z Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Turyści, przebywający na szlaku z przełęczy Glinne na Halę Miziową, natknęli się na dwunastoosobową grupę osób, których wygląd oraz zachowanie wskazywało na ich obce pochodzenie. W związku z tym, ratownik niezwłocznie zadysponował odpowiednie służby.
Scenariusz opracowany na potrzeby ćwiczeń zakładał, że w wyniku zwiększonej presji migracyjnej na południowej granicy Polski, rząd podjął decyzję o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej. Z tego powodu do działań zostały zaangażowane wspomniane wcześniej siły z różnych instytucji, w tym funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. Celem ćwiczeń było nie tylko sprawdzenie systemu powiadamiania i alarmowania, ale także koordynacji działań w przypadku zderzenia z grupami migrantów w trudnych warunkach terenowych.
W trakcie ćwiczeń oddano do dyspozycji odpowiedni sprzęt, a uczestnicy składający się z przedstawicieli różnych służb, doskonalili umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej oraz tworzenia prowizorycznych schronień. Ważnym elementem tego rodzaju ćwiczeń jest symulowanie rzeczywistości, co pozwala na efektywną reakcję w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia w przyszłości.
Źródło: Policja Żywiec
Oceń: Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „HALNY 2024” w Żywcu
Zobacz Także